Richelieu Hardware BP458160195 Fort Greene Collection 6 5/16-inch (160 mm) Center-to-Center Brushed Nickel Modern Cabinet and Drawer Pull Handle for Kitchen, Bathroom, and Furniture
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
01
quantity
Product details
Category
This rectangular pull with a rounded underside will enhance furniture and cabinetry with a touch of sophistication. Please note that the screws included with the products are a standard size of 1 in (25 mm) length, quadrex, pan head. They will fit with most of the popular melamine thicknesses, which range between 5/8 in to 3/4 in (16 mm to 19 mm).
  • Contemporary cabinet and drawer handle for kitchens and bathrooms
  • Center to Center measurement (distance between the drill holes): 6 5/16 in (160 mm)
  • Length (from left to right): 6 11/16 in (170 mm) | Width (top-to-bottom): 13/16 in (21 mm) | Projection (front to back): 1 in (26 mm)